W roku harcerskim jest jedna szczególna data, którą celebrują skauci na całym świecie. To 22 lutego, dzień urodzin założyciela skautingu - sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave. Jest to święto przyjaźni i braterstwa. W ten dzień skauci myślą o sobie, przesyłają kartki z życzeniami, organizują są wieczornice, czy ogniska. Idea święta zrodziła się podczas 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku święto obchodziły tylko dziewczęta, natomiast z czasem do obchodów dołączyli również skauci.

            Z tej okazji w elbląscy harcerze już po raz drugi zorganizowali Galę OSkautów, czyli specjalnych wręczenia statuetek dla drużynowych i instruktorów. Nominowanych zgłoszono w sześciu kategoriach, a zwyciężyli:
I - Zegarek Roku - samarytanka Paula Dziedzic
II - Gawędziarz Roku – podharcmistrz Mateusz Szmurło
III - Wujek Dobra Rada – przewodniczka Natalia Gałązka
IV - Fontanna Pozytywnej Energii - druhna Helena Czyż
V - Pomysłowy Dobromir, Mistrz Kreatywności - samarytanka Emilia Żyruń
VI - Mundur na Sukces – Harcerz Orli Karol Justyński

Przyznano również Oskauty Roku 2017 dwóm druhnom, które zostały nominowane w największej liczbie kategorii. Otrzymały je pwd. Karolina Radgowska i pwd. Paulina Miszczuk.

            Podczas gali wręczono również  liście dębowe za lata służby instruktorskiej, w stopniu srebrnym – pwd. Joanna Kapczyńska, phm. Paulina Kociałkowska, pwd. Agata Kot-Witkowska, phm. Mateusz Szmurło i pwd. Agata Kuleta, a w stopniu złotym – hm. Marta Sambor, hm. Rafał Jurczyk, phm. Adrian Greczycho i hm. Monika Wąsowska.

            Komendantka Hufca przekazała listy gratulacyjne od Naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy, drużynowym – pwd. Natalii Gałązce, pwd. Dominice Binko.

            Tradycją Dnia Myśli Braterskiej jest wysyłanie kartek z życzeniami do innych harcerzy i skautów. W tym roku gromady i drużyny wzięły udział w konkursie na najoryginalniejszą kartkę. Przybyli na galę harcerze mogli oglądać zgłoszone prace i zagłosować na jedną z nich. Najlepsze okazały się kartki:
I miejsce - 81 Elbląska Drużyna Starszoharcerska „Zorza”
II Miejsce - 14 Elbląska Gromada Zuchowa „Wesołe Smoki”
III miejsce - 2 Młynarska Drużyna Starszoharcerska "Taurus"

            Całe spotkanie przebiegło w życzliwej i radosnej atmosferze, na wspólnych rozmowach i smakowaniu owoców w czekoladzie :), bo co jak co, ale czekolada poprawia nastrój :).

            Bardzo dziękujemy Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida za gościnę w jej historycznych progach. Możliwość przeprowadzenia Gali Oskautów w klimatycznych salach biblioteki nadała jej podniosłego i odświętnego charakteru.

Harcerska Służba Informacji

 

 

Galeria :https://www.facebook.com/pg/oskauty/photos/?tab=album&album_id=1835524213437450

 

 

 

 

W słoneczną niedzielę, w samo południe rozpoczął się „Start Hufca”. Na Bryzę przybyło ponad 160 zuchów, harcerzy i wędrowników.
Uroczysty apel rozpoczynający rok harcerski poprowadził pwd. Sławomir Sękowski. Podczas apelu, drużyny i gromady składały meldunki, oraz odczytano rozkaz Komendantki Hufca ZHP Elbląg – phm. Magdaleny Kasprowicz. Specjalne podziękowania za zaangażowanie i wspieranie działalności hufca skierowano do ks. ćw. Tomasza Wieczorka, który pełnił funkcję kapelana hufca, oraz hm. Marty Sambor, która pełniła funkcję zastępcy komendanta. Na zakończenie apelu odśpiewano hymn ZHP.
Po apelu, aby pokrzepić siły, harcerze zebrali się wokół ogniska i upiekli kiełbaski. Miło było patrzeć jak wędrownicy i harcerze starsi przepuszczali bliżej ogniska zuchy i harcerzy. Wspólne pieczenie kiełbasek zacieśnia więzy.
Po nabraniu sił rozpoczęły się harce. Każda z gromad i drużyn pokazywała swoje ulubione pląsy i zabawy. Były więc „grzybek”, „ninja”, „krasnoludki” i inne wymyślne zabawy. Uśmiechu było co niemiara.
Na zakończenie odbyła się msza harcerska odprawiona przez ks. pwd. Jakuba Altmana.

 

 

W tym roku prawie 500 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników działa w ramach gromad i drużyn na terenie miasta Elbląga. Zbiórki odbywają się w szkołach, w Harcerskim Ośrodku Wodnym „Bryza” oraz w Bażantarni. Zapraszamy chętne dzieci i młodzież na zbiórki harcerskie.

 

 

 

Harcerski lany poniedziałek to nie tylko lanie wodą, ale również tradycyjna gra w palanta. Jak wiadomo – tradycji musi stać się zadość – i tak też stało się w tym roku.

 

Tradycją w poniedziałek wielkanocny jest oblewanie się wodą, jednak oprócz lanego poniedziałku wśród elbląskich harcerzy tradycją jest również gra w palanta. Jak co roku o godzinie 12, spotykają się oni w Bażantarni, aby tam rozegrać ten wyjątkowy mecz.

Jak to zazwyczaj bywa, przed każdym meczem musi być rozgrzewka. Tutaj rozgrzewką było uciekanie przed napastnikami z butelkami pełnymi wody. Nie obyło się bez mokrych ubrań.

Podzieleni na dwie drużyny, harcerze rozpoczęli grę i z ogromnym zaangażowaniem walczyli, żeby zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny. Jak wiadomo, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa, więc ostatecznie ilość zdobytych punktów nie miała większego znaczenia.

Wszyscy znakomicie się bawili i po zakończeniu zabawy, w tę piękną wiosenną pogodę, wrócili do domów, aby dalej celebrować ostatni świąteczny dzień.

 

 

Kamila Niewinowska

Szefowa Harcerskiej Służby Informacji

 

 

Please publish modules in offcanvas position.