10 kwietnia br. harcerze z Drużyny Reprezentacyjnej ZHP (Hufiec Orneta ZHP) pełnili służbę podczas uroczystości państwowych odbywających się w Katyniu i Smoleńsku.

 

W skład uczestniczącej w uroczystościach polskiej delegacji, której przewodniczyła pełnomocniczka rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, weszło ponad 180 osób, w tym reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego, z drużyną reprezentacyjną Związku i harcerzami z Hufca ZHP Starachowice.

 

Podczas uroczystości na Cmentarzu Katyńskim złożono wieńce, odśpiewano polski hymn i odprawiono mszę świętą. Z Katynia polska delegacja udała się do Smoleńska, gdzie oddała hołd ofiarom katastrofy Tu-154M, w której sześć lat temu zginęło 96 osób.

 

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

 

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.