TPL_IN
TPL_ON
Odsłony: 56

Zlot Grunwaldzki to największa doroczna impreza harcerskiego lata., organizowana w połowie lipca na Polach Grunwaldu - koło wsi Stębark w gminie Grunwald (pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie). W dotychczasowych zlotach brało udział od 1000 do 2500 harcerzy i skautów z Polski, a także z Litwy, Irlandii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Łotwy, Estonii i Stanów Zjednoczonych.

Zlot jest świętem Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP im. Grunwaldu, a dla kilkuset drużyn grunwaldzkich z całej Polski i z zagranicy stanowi podsumowanie całorocznej pracy. Organizatorami Zlotu są Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP oraz Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich.

Jest to przedsięwzięcie otwarte także dla jednostek spoza Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich oraz Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej - również dla drużyn z innych organizacji harcerskich.

Zlot jest współtworzony przez wszystkich, którzy biorą w nim udział - każda z drużyn wybierających się pod Grunwald dokłada swoją "cegiełkę", przygotowując coś dla pozostałych uczestników: prowadzi zajęcia programowe, tworzy elementy urządzenia i wystroju miasteczka zlotowego. W ten sposób Zlot staje się naszym wspólnym dziełem i przedsięwzięciem tak barwnym i zróżnicowanym, jak jego uczestnicy.

Udział w Zlocie jest ciekawą ofertą dla tych, którzy z różnych powodów nie organizują wakacyjnych obozów swoich środowisk - to 7 dni harcerskiej przygody w świetnym wydaniu - tyle, co krótki obóz.

Wybranie się na Zlot nie musi też oznaczać rezygnacji z organizowania obozu w lipcu. Wiele środowisk prowadzi swoje obozy na Mazurach właśnie po to, żeby rozpocząć je czy też kończyć pobytem na Zlocie Grunwaldzkim - albo z wyprawy pod Grunwald zrobić sobie śródobozowy rajd.